September 2014 - Legacy Event - 1st Place Winner Miracles
Írta: Tech - Wednesday 10 September 2014 - 18:20:14 printer friendly

Untitled 1

1st Place - Matthew Ekey with
Miracles

Main Deck
-
4 Ponder
4 Brainstorm
4 Force of Will
4 Swords to Plowshares
4 Terminus
4 Counter Balance
4 Sensei's Divining Top
3 Jace, The Mindsculptor
3 Entreat the Angels
2 Counterspell
1 Council's Judgement
4 Scalding Tarn
4 Flooded Strand
4 Island
3 Tundra
2 Volcanic Island
2 Arid Mesa
2 Plains

Sideboard -
1 Engineered Explosives
1 Grafdigger's Cage
2 Rest in Peace
1 Pyroblast
2 Flusterstorm
1 disenchant
1 Council's Judgement
2 Vendilion Clique
1 Keranos, God of Storms
1 Supreme Verdict
2nd Place - Tyler Pingrey with
Elves

Main Deck
-
4 Wooded Foothills
4 Windswept Heath
2 Verdant Catacomb
4 Gaea's Cradle
2 Bayou
2 Forest
2 Dryad Arbor
4 Wirewood Symbiote
4 Heritage Druid
4 Glimpse of Nature
4 Deathrite Shaman
4 Nettle Sentinel
4 Elvish Visionary
4 Green Sun's Zenith
3 Natural Order
2 Greaterhoof Behemoth
1 Birchlore Ranger
1 Llanowar Elf
1 Reclemation Sage
4 Quirion Ranger
1 Wren'd Run Pack

Sideboard -
3 Cabal Therapy
4 Thoughtseize
1 Scavenging Ooze
1 Progenitus
1 Natural Order
3 Abrupt Decay
2 Pithing Needle
   
3rd Place - Carlos Rodar with DnT
Main Deck
-
4 Aether Vial
4 Stoneforge Mystic
4 Mother of Runes
4 Phyrexian Revoker
4 Thalia, Guardian of Thraben
4 Swords to Plowshares
3 Serra Avenger
1 Spirit of the Labrynth
2 Mirran Crusader
2 Flickerwisp
1 Brimaz, King of Oreskos
1 Aven Mindcensor
1 Batterskull
1 Sword of Fire and Ice
1 Umezawa's Jitte
3 Karakas
4 Wasteland
4 Rishadan Port
1 Cavern of Souls
1 Horizon Canopy
10 Plains

Sideboard -
1 Manriki-Gusari
1 Enlightened Tutor
2 Rest in Peace
2 Holy Light
1 Abolish
1 Oblivion Ring
1 Ethersworn Cannonist
3 Surgical Extraction
1 Council's Judgement
2 Wilt-Leaf Liege
4th Place -Akhil Vaid with UWR
Delver

Main Deck
-
4 Delver of Secrets
4 Ponder
4 Brainstorm
4 Spell Pierce
4 Daze
4 Force of Will
4 Lightning Bolt
4 Swords to Plowshares
4 Stoneforge Mystic
1 Batterskull
1 Umezawa's Jitte
2 True-Name Nemesis
4 Wasteland
4 Arid Mesa
1 Flooded Strand
4 Scalding Tarn
2 Volcanic Island
4 Tundra

Sideboard -
3 Meddling Mage
2 Red Elemental Blast
2 Grim Lavamancer
2 Rest in Peace
1 Grafdigger's Cage
1 Sword of Feast and Famine
2 Flusterstorm
1 Wear // Tear
1 Vendilion Clique




   
5th Place - Ed Demicco with Grixis
Delver

Main Deck
-
4 Delver of Secrets
4 Deathrite Shaman
4 Young Pyromancer
4 Gitaxian Probe
4 Force of Will
4 Daze
4 Stiffle
4 Lightning Bolt
4 Ponder
4 Brainstorm
1 Fire // Ice
4 Wasteland
4 Scalding Tarn
3 Polluted Delta
1 Badlands
1 Tropical Island
3 Volcanic Island
2 Underground Sea

Sideboard -
2 Relic of Progenitus
1 Grafdigger's Cage
4 Cabal Therapy
2 Spell Snare
2 Surgical Extraction
1 Null Rod
1 Ancient Grudge
1 Pyroblast
1 Fire Covenaunt
6th Place - Eric English with
Untitled

Main Deck
-
4 Deathrite Shaman
4 Wirewood Symbiote
3 Heritage Druid
4 Quirion Ranger
4 Elvish Visionary
4 Nettle Sentinel
1 Reclamation Sage
1 Llanowar Elves
1 Birshlore Rangers
3 Craterhoof Behemoth
4 Natural Order
4 Glimpse of Nature
4 Green Sun's Zenith
3 Verdant Catacombs
3 Wooded Foothills
4 Misty Rainforest
2 Dryad Arbor
2 Forest
2 Bayou
4 Gaea's Craddle

Sideboard -
2 Pithing Needle
3 Thoughtseize
3 Cabal Therapy
1 Scavenging Ooze
1 Wren's Run Packmaster
1 Progenitus
1 Worldspine Wurm
3 Abrupt Decay
   
7th Place - Andrew Meissner with
Bug

Main Deck
-
4 Wasteland
4 Delver of Secrets
4 Abrupt Decay
4 Daze
4 Deathrite Shaman
4 Polluted Delta
4 Brainstorm
4 Tarmogoyf
2 Tropical Island
4 Force of Will
3 Stifle
3 Misty Rainforest
4 Ponder
2 Liliana of the Veil
3 Underground Sea
2 Hymn of Tourach
2 True-Name Nemesis
1 Sylvan Library
1 Verdant Catacombs
1 Bayou

Sideboard -
1 Maelstrom Pulse
1 Engineered Explosives
2 Pithing Needle
2 Flusterstorm
3 Thoughtseize
2 Golgari Charm
2 Grafdiffer's Cage
1 Umezawa's Jitte
1 Vendilion Clique
8th Place - Natthew Sersen with
Untitled

Main Deck
-
4 Rite of Flame
4 Gemstone Mine
4 Burning Wish
3 Duress
4 Dark Ritual
2 Scalding Tarn
4 Brainstorm
4 Ponder
4 Gitazian Probe
4 Lotus Petal
3 Infernal Tutor
4 Lion's Eye Diamond
2 Volcanic Island
1 Empty the Warrens
1 Ad Nauseam
4 Cabal Therapy
2 Chrome Mox
1 Cabal Ritual
2 Misty Rainforest

Sideboard -
1 Infernal Tutor
1 Past in Flames
1 Empty the Warrens
1 Dread of Night
1 Thoughtseize
1 Pithing Needle
1 Void Snare
2 Chain of Vapor
1 Tendril's of Agony
2 Abrupt Decay
3 Xantid Swarm

 

July's Monthly Vintage Top 4 Decklists!
Írta: Tech - Wednesday 06 August 2014 - 18:51:25 printer friendly

Untitled 1

First Place - Brian Kelly with " 5-Creature Oath of Druids "

Main Deck
-
1 Black Lotus
5 Mox ( E, P, J, S & R )
1 Mana Crypt
1 Mana Vault
1 Sol Ring
1 Lions Eye Diamond
1 Aether Spellbomb
1 Nihil Spellbomb
1 Pyrite Spellbomb
2 Sensei's Divining Top
1 Engineered Explosives
1 Expedition Map
1 Griselbrand
2 Auriok Salvagers
1 Trinket Mage
1 Snapcaster Mage
2 Force of Will
2 Mental Misstep
1 Flusterstorm
1 Ancestral Recall
1 Brainstorm
1 Intuition
1 Hurkly's Recall
1 Ancient Grudge
2 Gitaxian Probe
1 Ponder
1 Preordain
1 Time Walk
1 Demonic Tutor
1 Yawgmoth's Will
4 Oath of Druids
4 Forbidden Orchard
2 Mana Confluence
2 Cavern of Souls
1 Misty Rainforest
1 Flooded Strand
1 Scalding Tarn
1 Tundra
1 Tropical Island
1 Underground Sea
1 Island
1 Tolarian Academy
1 Library of Alexandria

Sideboard -
2 Tormod's Crypt
1 Nihil Spellbomb
1 Pithing Needle
1 Notion Thief
1 Mindbreak Trap
1 Flusterstorm
1 Ethersword Cannonist
1 Magus of the Moat
1 Stell Sabotage
2 Nature's Claim
1 Ancient Grudge
1 Rebuild
1 Grand Abolisher
Second Place - Justin Kohler with " Red Deck Wins "

Main Deck -
1 Aven Mindcensor
2 Magus of the Future
2 Vendilion Clique
4 Trinket Mage
1 Ancestral REcall
1 Flusterstorm
1 Thirst for Knowledge
3 Mental Misstep
1 Spell Snare
4 Force of Will
4 Mana Drain
4 Swords to Plowshares
1 Time Walk
2Jace, the Mind Sculptor
1 Black Lotus
1 Engineered Explosives
1 Grafdigger's Cage
1 Mana Crypt
5 Mox ( J, P, E, R & S )
1 Sol Ring
2 Sensei's Divining Top
1 Plains
1 Tolarian Academy
3 Cavern of Souls
2 Polluted Delta
3 Island
3 Tundra
4 Flooded Strand

Sideboard -
3 Rest in Peace
2 Disenchant
2 Grafdigger's Cage
1 Pithing Needle
1 Flusterstorm
4 Stoneforge Mystic
2 Batterskull





















   
Third Place - Jacomb Pettie with " Forgot About Dre- - - "

Main Deck
-
4 Ichorid
4 Bloodghast
3 Ingot Chewer
1 Chain of Vapor
1 Vampiric Tutor
1 Fatestitcher
1 Griselbrand
1 Ashen Rider
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
3 Dread Return
4 Cabal Therapy
4 Bridge From Below
4 Golgari Thug
4 Stinkweed Imp
4 Golgari Grave-Troll
4 Bazaar of Baghdad
4 Mana Confluence
4 City of Brass
2 Petrified Field
4 Serum Powder
2 Dakmor Salvage

Sideboard -
1 Serenity
1 Wispmare
2 Chain of Vapor
1 Darkblast
1 Firestorm
1 Ingot Chewer
4 Leyline of the Void
4 Nature's Claim
Fourth Place - Phillip Cassidy with " Untitled "

Main Deck
-
4 Narcomeba
4 Stinkweed Imp
3 Golgari Thud
3 Ichorid
2 Ingot Chewer
4 Bloodghast
1 Fatestitcher
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
1 Flame-kin Zealot
1 Ashen Rider
1 Vampiric Tutor
1 Darkblast
4 Cabal Therapy
3 Dred Return
4 Serum Powder
4 Bridge from Below
4 Mana Confluence
4 City of Brass
4 Bazaar of Baghdad
2 Dakmor Salvage
1 Petridifed Field
4 Golgari Grave-Troll

Sideboard -
3 Nature's Claim
1 Mental Misstep
4 Leyline of the Void
1 Darkblast
2 Ingot Chewer
2 Gemstone Mine
1 Laboratory Maniac
1 Griselbrand

 

June's Monthly Standard Top 4 Decklists
Írta: Tech - Wednesday 25 June 2014 - 16:01:02 printer friendly

Untitled 1

First Place is Carlos Rodas with " Boss Sligh "
Main Deck
-
4 Akroam Crusader
4 Firedrinker Satyr
4 Rakdos Cackler
4 Legion Loyalist
4 Foundry Street Denizen
4 Ash Zealot
2 Rubblebelt Maaka
4 Dragon Mantle
4 Titan Strength
2 Lightning Strike
2 Shock
4 Madcap Skills
1 Blinding Flare
17 Mountains

Sideboard -
1 Mizzium Mortars
2 Eidolon of the Great Revel
4 Skullcrack
1 Firefist Striker
1 Lightning Strike
1 Mutavault
1 Harness by Force
2 Magma Spray
1 Seismic Stomp
1 Searing Blood






Second Place Jeremy Olson with " Orzhov "
Main Deck
-
4 Pack Rat
2 Lifebane Zombie
2 Nightveil Specter
4 Desecration Demon
3 Blood Baron
1 Obzedat, Ghost Council
4 Thoughtsieze
2 Bile Blight
3 Ultimate Price
3 Hero's Downfall
2 Underworld Connections
1 Merciless Eviction
1 Whip of Erebos
2 Elspeth, Sun's Champion
9 Swamps
1 Plains
2 Temple of Enlightenment
1 Temple of Deciet
4 Temple of Silence
4 Godless Shrine
4 Mutavault

Sideboard -
2 Doom Blade
2 Devour Flesh
2 Drown in Sorrow
1 Lifebane Zombie
1 Liliana of the Dark Realms
1 Merciless Eviction
1 Deicide
3 Sin Collector
1 Erebos, God of the Dead
1 Underworld Connections
   
Third Place Dustin Mitchell with "Merica Control"
Main Deck
-
4 Sphinx's Revolation
4 Supreme Verdict
4 Disolve
4 Jace, Architect of Thought
3 Elspeth, Sun's Champion
2 Syncopate
2 Izzet Charm
2 Banishing Light
2 Detention Sphere
1 Quicken
1 Deicide
1 Last Breath
1 Turn//Burn
1 Keranos, God of Storms
1 Fire Minds Foresight
4 Hallowed Fountain
4 Temple of Enlightenment
4 Temple of Epiphany
4 Temple of Triumph
3 Mutavault
4 Island
2 Plains
1 Steam Vents
1 Sacred Foundery

Sideboard -
2 Nyx-Fleece Ram
2 Celestial Flare
1 Aetherling
1 Assemble the Legion
2 Counterflux
1 Wear//Tear
1 Blind Obediance
1 Magma Spray
3 Anger of the Gods
1 Dispel
Fourth Place Eric Weigand with " Against Odds "
Main Deck
-
1 Elixir of Immortality
2 Syncopate
1 Aetherling
3 Azorius Charm
3 Elspeth, Sun's Champion
4 Detention Sphere
4 Jace, Architect of Thought
4 Nyx-Fleece Ram
4 Sphinx's Revelation
2 Banishing Light
4 Supream Verdict
4 Disolve
7 Island
7 Plains
2 Mutavault
4 Temple of Enlightenment
4 Hallowed Fountain

Sideboard -
4 Last Break
2 Negate
2 Glare of Heresy
2 Deicide
2 Celestial Flare
1 Azorius Charm
2 Reprisal









 

Go to page  [1] 2 3 ... 20 21 22
News Categories
 

Valid XHTML & CSS | Design by: Wicked Ink | sponsored by Mythic Games Elmira, NY | e107 format